Oferta

Kiedy można rozpocząć kurs na prawo jazdy danej kategorii?

Można rozpocząć kurs i zdać egzamin na prawo jazdy dla określonej kategorii jeszcze zanim ukończy się wskazany powyżej wiek – jednak nie wcześniej niż trzy miesiące przed jego ukończeniem. Dlatego wniosek o prawo jazdy trzeba złożyć nie wcześniej niż trzy miesiące przed ukończeniem tego wieku.

Kurs prawa jazdy kat. AM.

Kurs obejmuje 6 godzin teoretycznych oraz 5 godzin jazd. Prawo jazdy kategorii AM można otrzymać od 14 lat. Na kurs może zapisać się osoba na 3 miesiące przed podanym wiekiem za wcześniejsza zgodą rodzica lub opiekuna. Uprawnia do prowadzenia motoroweru oraz czterokołowca lekkiego.

Prawo jazdy kat. AM od 14 lat.

Kategoria AM prawo jazdy zastąpiła uprawnienia znane wcześniej jako karta motorowerowa . Została wprowadzona zgodnie z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami od 19 stycznia 2013 r. Minimalny wiek kiedy możesz zapisać się na kurs to na 3 m-ce przed ukończeniem 14 lat. Jeśli nie ukończyłeś 18 roku życia to możesz uzyskać prawo jazdy kategorii AM za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna. Prawo jazdy kategorii AM jest wydawane na okres 15 lat. Termin ten może ulec skróceniu, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego. Ci, którzy już posiadają kartę motorowerową i ukończyli 14 lat, podlegają płatnej wymianie karty na prawo jazdy AM z pominięciem egzaminu państwowego. Posiadanie jakiejkolwiek innej kategorii prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów określonych w kat. AM. Jeśli pełnoletność uzyskałeś po 19 stycznia 2013 roku i nie posiadasz żadnych uprawnień do kierowania pojazdami a chcesz poruszać się w ruchu drogowym np. skuterem, przepisy obligują Cię do uzyskania tej kategorii prawa jazdy.

Kategoria AM prawa jazdy pozwala na prowadzenie pojazdów.

Motorower (np. skuter), czyli pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik o pojemności nieprzekraczającej 50 cm ³ lub w silnik elektryczny o mocy nie większej, niż 4 kW , którego cechy konstrukcyjne ograniczają prędkość jazdy do 45 km /h. Czterokołowiec lekki (np. quad), jest to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, zaś cechy konstrukcyjne ograniczają prędkość jazdy do 45 km / h.

Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona tego typu pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych spełniających właściwe warunki techniczne.

Prawo jazdy kategorii AM - wiek, pojazdy.

Pierwszymi uprawnieniami, jakie może zdobyć młoda osoba to kategoria AM. Dozwolona jest już od 14 roku życia i pozwala prowadzić:

  • Motorower.
  • Czterokołowiec lekki (na przykład mały quad).
  • Zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce.

Prawo jazdy kategorii A1 - wiek, pojazdy.

Większymi pojazdami jeździć możemy na kolejnej kategorii, która nazywa się A1. A1 zdobyć można w wieku lat 16 i prowadzić:

  • Motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg
  • Motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW
  • Pojazdy z kategorii AM
  • Zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą - tylko w Polsce.

Prawo jazdy kategorii A2 - wiek, pojazdy.

Ostatnim krokiem przed pełnoprawnym prawem jazdy kategorii A jest kategoria A2. Od 18 roku życia z uprawnieniami A2 można prowadzić:

  • Motocykl, który spełnia wszystkie poniższe warunki: moc do 35 kW, stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla.
  • Motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW
  • Pojazdy z kategorii AM
  • Zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce.
Jeśli kategorię A2 zdobędziemy już na osiemnastkę, to w wieku dwudziestu lat będziemy mogli zdawać egzamin na kategorię A i nie czekać do wymaganych przepisami 24 lat.

Prawo jazdy kat. A.

Żeby jeździć motocyklem w Polsce trzeba zdobyć prawo jazdy kategorii A, które zdobyć możemy dopiero po 24. roku życia. Można je zdobyć wcześniej (w wieku 20 lat) pod warunkiem, że wcześniej zdaliśmy egzamin na uprawnienia A2 i mamy je już przez dwa lata. Kategoria A pozwala jeździć każdym motocyklem, pojazdami kategorii AM, a także zespołami ściśle określonych typów (AM, A1, A2). A1, A2, AM... co oznaczają te wszystkie dziwne oznaczenia? Powstały w celu uproszczenia życia młodym osobom, które mogą mieć problem z przemieszczaniem.

Kategoria B: jakie dokumenty będą mi potrzebne przed rozpoczęciem kursu:

Przyszły kursant jest zobowiązany założyć Profil Kandydata na Kierowce w odpowiednim Urzędzie Wydziału Komunikacji. jednakże oferujemy pomoc we wszelkich sprawach urzędowych. Na prośbę kursanta lub rodzica możemy złożyć PKK w ich imieniu.
Dokumenty potrzebne do założenia PKK:

  • wniosek
  • orzeczenie lekarskie
  • dowód osobisty
  • zgoda rodziców - w przypadku osoby niepełnoletniej

Ile trwa Kurs Prawa Jazdy Kategorii B?

Kurs na prawo jazdy kat. B trwa 60 godzin i składa się z:

  • 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych podczas których kursanci zapoznają się z przepisami ruchu drogowego, podstawami budowy samochodu, jego obsługą oraz konserwacją
  • 30 godzin zegarowych zajęć praktycznych podczas których szkolimy umiejętności z zakresu poruszania się po placu manewrowym oraz po mieście w ruchu drogowym, szkoląc wszystkie potrzebne manewry i utrwalając odpowiednie zachowanie na drodze.

Jednocześnie kursanci, którzy po ukończeniu przewidzianych kursem zajęć praktycznych wciąż nie czują się pewnie za kierownicą mogą skorzystać z oferty jazd doszkalających. Liczba godzin doszkalających jest w tym przypadku kwestią całkowicie indywidualną i zależną od subiektywnych odczuć kandydata na kierowcę.

Jak przebiega egzamin praktyczny kategorii B?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B składa się z dwóch etapów. Pierwszy na placu manewrowym, drugi w ruchu drogowym. Dawnej plac manewrowy obejmował znacznie więcej elementów niż obecnie, dzisiaj większość manewrów ocenia się w ruchu miejskim. Nie zwalnia to jednak kandydatów na kierowców z zaliczenia podstawowych manewrów:

  • jazdy oznaczonym pasem ruchu do przodu i do tyłu (tzw. jazda po łuku)
  • ruszanie do przodu na wzniesieniu z użyciem hamulca postojowego.

Zanim jednak przystąpimy do wykonywania manewrów na placu manewrowym musimy pozytywnie przejść przez pierwszy etap weryfikacji kandydatów na kierowców, jakim są czynności z zakresu kontroli technicznej pojazdu, które musimy wykonać prawidłowo. Losowane są dwie czynności sprawdzenia danego obszaru, po jednej z każdej grupy – weryfikacja poziomu płynów lub sprawności sygnału dźwiękowego, weryfikacja działania oświetlenia pojazdu. Następnie musimy dostosować samochód do własnych wymagań, zanim rozpoczniemy jazdę. Dotyczy to oczywiście także manewrów wykonywanych w obrębie placu manewrowego.

Pozytywne zaliczenie pierwszego etapu egzaminu praktycznego uprawia kandydata na kierowcę kat. B do udziału w części egzaminacyjnej odbywającej się w ruchu miejskim. Jazda po mieście powinna trwać 40 minut, przy czym egzaminator może skrócić egzamin praktyczny do 25 minut w sytuacji, w której kandydat wykonał wszystkie przewidziane w ustawie zadania. Przerwanie egzaminu może nastąpić w przypadku, kiedy kandydat na kierowcę stwarza zagrożenie w ruchu drogowym.

Jakie zadania należy wykonać podczas egzaminu próbnego na mieście?

Niezależnie od tego, czy egzamin odbywa się w mieście w Pobiedziskach, Poznaniu, czy dowolnym innym ośrodku egzaminacyjnym w Polsce kandydat na kierowcę jest zobligowany do wykonania tych samych zadań, które są oceniane przez egzaminatora. Do zadań tych należy:

  • wyjazd na drogę z obiektu przydrożnego,
  • jazda drogami dwukierunkowymi,
  • jazda drogami jednokierunkowymi,
  • przejazd przez skrzyżowania,
  • przejazd przez przejście dla pieszych,
  • parkowanie,
  • wykonanie manewru zawracania (na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej),
  • przejazd przez torowisko tramwajowe lub kolejowe(o ile występują na trasie egzaminacyjnej),
  • wykonanie manewrów: wyprzedzanie, omijanie, wymijanie, zmiana pasa ruchu i kierunku jazdy w lewo, zmiana pasa ruchu i kierunku jazdy w prawo, zawracanie na skrzyżowaniu,
  • hamowanie

Kategoria B+E:

Dla prawa jazdy kategorii B, przepisy określają cztery sytuacje dotyczące holowania. Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, legitymując się takim prawem jazdy, przy spełnieniu odpowiednich warunków możemy ciągnąć nie tylko przyczepę lekką, lecz także o DMC powyżej 750 kg. W pierwszej opcji DMC zestawu nie może przekroczyć 4250 kg (3500 kg – samochód i 750 kg przyczepa).

Wykonanie łuku samochodem osobowym nie dla każdego jest proste. Z przyczepą sprawa wygląda jeszcze trudniej Jeżeli nie ma ona hamulców, to jej DMC musi być równe lub mniejsze niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego (§14 ust 5, Dz U Nr 32, poz 262, z późn. Zm.). Gdy przyczepa wyposażona jest whamulec bezwładnościowy, rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów mówi, że DMC pojazdu ciągnącego musi stanowić co najmniej 1,33 DMC przyczepy. Przepis ten obowiązuje zawsze przy tego typu systemie hamującym, niezależnie od masy przyczepy i uprawnień. W praktyce oznacza to, że dla przyczepy o DMC równym 750 kg, masa pojazdu musi wynosić minimum 1000 kg.

Troche o DMC:

Decydując się na holowanie przyczepy, musimy wykonać parę obliczeń. W drugiej przypadku, kiedy DMC przyczepy jest większe niż 750 kg, musi być ona wyposażona w hamulec najazdowy lub uruchamiany z miejsca kierowcy. Dla obu tych sytuacji, DMC przyczepy nie może być większe niż mw pojazdu ciągnącego, a DMC całego zestawu nie może przekroczyć 3500kg. Przykładowy zestaw, to auto o mw 1500 kg i ładowności 500 kg (co daje dmc 2000 kg) z przyczepą o DMC 1500 kg. Na tym kończą się możliwości holowania przyczepy posiadaczy prawa jazdy kategorii B. W następnych przypadkach potrzebne jest prawo jazdy kategorii B+E. Teoretycznie pozwala na poruszanie się zestawem pojazdów o masie do 7000 kg. W praktyce taka sytuacja ma miejsce wyłącznie w przypadku holowania przyczepy wyposażonej w hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy (niespotykane urządzenie). DMC takiej przyczepy może być większe niż dmc pojazdu, ale jej rmc musi być mniejsze lub równe rmc auta (art. 62 ust. 1 pkt 1 prd). Drugą opcją jest holowanie przyczepy o DMC > 750 kg, wyposażonej w hamulec najazdowy. Z racji tego, że dmc samochodu musi stanowić min. 1,33 dmc przyczepy, to w praktyce dopuszczalna masa całkowita zestawu może wynosić maksymalnie 6125 kg (3500 kg – auto, 2625 kg – przyczepa). Zasady holowania przyczepy lekkiej są takie same jak przy kat. B.

Czas trwania kursu B+E

Kurs na prawo jazdy kat. B +E, składa się z części praktycznej. Jazdy – 15 godzin na placu manewrowym i w ruchu miejskim.